Határtalan utinapló

Iskolánk hetedik évfolyamának diákjai június 6-től 10-ig a Határtalanul pályázat (HAT-KP-1-2025/1-000430 és HAT-KP-1-2025/1-001458) keretében öt, csodálatos, kalandokkal teli napot töltöttek Erdélyben.

Utazásunk első napján Nagyszalonta volt első állomásunk, megtekintettük az Arany János Emlékmúzeumot, illetve Arany János bronzszobrát. Második célpontunk Nagyvárad volt aznap, ahol rövid városnézés keretében a Szt. László templomot, az Emke kávéházat, a Holnap című folyóirat alkotóinak szoborcsoportját, illetve az Ady Endre Múzeumot kerestük fel. Magyarlónai szállásunkra igyekezve útba ejtettük a Királyhágót, ahol rövid nézelődés/fotózás keretében léptük át a történelmi Erdély határát.

Második napunkat Erdély legnagyobb lélekszámú városában, Kolozsváron kezdtük. A várost átölelő séta során útba ejtettük Mátyás király szülőházát, a Szt. Mihály székesegyházat és az előtte büszkén magasodó Mátyás-szoborcsoportot. Elidőztünk a Farkas utcai templomban, fotózkodtunk az előtte álló Szt. Görgy szoborral. Ezután nem sokáig időzhettünk a városban, hiszen aznap még két tartalmas program várt ránk Tordán. Lemerészkedtünk Erdély - sajnos mostanra egyetlen - látogatható sóbányájába, illetve bejártuk a helységről elnevezett hasadékot. Aznap este már a Hargitán hajtottuk álomra fejünket: A Szentegyháza melletti Keresztyén Tábor lett otthonunk a következő három éjszakára.

Harmadik nap a környék nevezetességeinek felkeresésével zajlott: Borvizet kóstoltunk Szejkefürdőn, ugyanitt megkoszorúztuk Orbán Balázs síremlékét, látogatást tettünk Farkaslakán, ahol Tamási Áronra emlékeztünk. Aznapi programunk legjelentősebb állomása Korond község volt, ahol Józsa János fazekasmester műhelyében csodálkoztunk rá a szebbnél-szebb alkotásokra, használati tárgyakra. Ezt követően a központban található piacon tettünk látogatást. Nem sokáig időzhettünk, ugyanis Szováta felé vettük az irányt: várt ránk a Medve-tó a sóheggyel és a környék lélegzetállító szépségeivel. Szállásunk felé haladva újból megálltunk Korondon: ezúttal Fábián Viktória tejtermelő segítségével sajtkészítés tudományába kaphattunk betekintést, illetve kóstolhattunk meg többet is a különböző érlelt tejtermékekből.

Utazásunk negyedik napjának reggelén a Tamási Áronról elnevezett iskolát látogattuk meg. Az intézmény vezetőjének segítségével jártuk be az épületet, módunkban állt betekinteni 1-1 tanórába, fiaink – egy különleges testnevelésóra keretében - mérték össze futball-tudásukat a helyiekkel, majd átadtuk az otthonról hozott - főleg magyar nyelvű irodalmat tartalmazó - ajándékcsomagot. Mádéfalvára vezetett utunk, ahol az 1764-es veszedelemre emlékeztünk az emlékmű árnyékában. Hosszú és tartalmas utazás várt ránk: Gyergyószentmiklóson keresztül a lenyűgöző szépségű Békás-szorost jártuk végig. Majd az 1000 éves határ megtekintését követően, rövid pihenőt engedélyeztünk magunknak a Gyilkos-tó mellett. Szállásunk felé haladva látogatást tettünk a Csíksomlyói kegytemplomban, ahol épp szentmisére készültek.

Ötödik napunk a hazautazás jegyében zajlott. A hosszú és fárasztó utazást három állomás szakította meg: Petőfi emlékházban, illetve annak udvarán megcsodáltuk a híres körtefát, elidőztünk a kertben, majd a segesvári ütközet emlékhelyénél szakítottuk meg utazásunkat. Utolsó állomásunk hazafelé Arad városa volt, ahol a vértanúk emlékművénél tettük tiszteletünket és koszorúztunk.

Tartalmas öt napot követően fáradtan, de emlékekkel és élményekkel telve érkeztünk haza.

2026-06-25