Határtalanul 2025

Iskolánk hetedik évfolyamának diákjai június 4-től 8-ig a Határtalanul pályázat (HAT-KP-1-2024_1-001094 és HAT-KP-1-2024_1-001099) keretében 5 csodálatos napot töltöttek a Felvidéken.

Az utazás első napján Ipolybalogon felkeresték a kéttannyelvű Ipolyi Arnold Alapiskolát, ahol a gyerekek bemutatták egymásnak iskoláikat, majd közösen sportoltak, ismerkedtek, átadták a magukkal vitt jelképes ajándékokat, eközben tanárainknak a helyi kollégák mutatták be az iskolát, s megismerkedhettek a szlovák iskolarendszerrel is. Ezúton is köszönet a szívélyes fogadtatásért és vendéglátásért! A helyi Árpád-kori templomban rejtették el a Vencel király által menekített Szent Koronát, melynek hiteles másolatát is megtekintették az erődtemplomban. Ezt követően felkeresték és megmászták Fülek várát és megnézték a "Füleki vár évszázadai" című kiállítást.

A második napon Szlovákia második legnagyobb városába, Kassára látogattak, melynek lakossága annak idején felesküdött Rákóczi lobogójára, s ezért a fejedelem cserébe gondoskodott a város megvédéséről. Felkeresték a lélegzetelállító Szent Erzsébet székesegyházat, ahol a csapat koszorúzott is, majd Krasznahorka várához utaztak. A délután hátralévő részét a meseszép betléri Andrássy kastélyban töltötték, ahol a berendezés még az eredeti pompájában megtekinthető. A kastélyt egy 70 hektáros park övezi, ahol embernagyságú páfrányok és ritka ősfák között sétáltak. A park Szlovákia legnagyobb történelmi botanikus kertje.

A harmadik napi túra a Magas Tátra Nemzeti Parkban óriási élmény volt a csapat számára, amit talán soha nem felejtenek el. Útjuk elsőként a Csorba-tóhoz vezetett, melynek fennmaradása Szentiványi József liptó megyei földbirtokosnak köszönhető, aki 1872-ben elsőként vadászházat épített a tó mellé, megalapozva ezzel hasznosítását. Ezután Ótátrafüredre utaztak, majd Tarajkára túráztak, ahonnan továbbmentek a Nagy Tarpataki vízesésekhez, közben megcsodálva a Magas-Tátra flóráját és faunáját. A vízesések látványa, a tiszta levegő és a mesebeli táj mindnyájukat lenyűgözte, és aznap este senkit nem kellett altatni.

A negyedik napon elsőként a szepesmindszenti gótikus templomot nézték meg, ahol még látható néhány részlet a Szent László legendából, majd a középkori Magyar Királyság legnagyobb alapterületű várához, a szepesi várhoz másztak fel, ami ma az UNESCO világörökség része. Ezután Késmárkra, az egykori szabad királyi városba vezetett az út, ahol felkeresték a Thököly-várat- itt koszorúztak-, a régi városházát és az evangélikus fatemplomot, majd Lőcsére, a Szepesség fővárosába látogattak. Megnézték a gyönyörű Szent Jakab templomot és a reneszánsz Városházát, ahol ma a Szepesi Múzeum található. A "Lőcsei fehér asszony" és a várostörténeti kiállítás megcsodálása után a szégyenketrecet is kipróbálták a múzeum mellett.

Az utazás utolsó napján Zólyomban folytatták a történelmi túrájukat, a várban, melyet még I. Lajos építtetett, ahol a helyi legenda szerint Szent László király meghalt. Itt is elhelyezték a magukkal vitt koszorút.

Utazásuk utolsó állomásán, Selmecbányán az eső is megérkezett, de a világörökség részét képező közép-szlovákiai bányaváros így is megmutatta meseszép arcát. Itt volt a történelmi Magyarország egyik legfontosabb aranylelőhelye.

Az együtt töltött öt nap alatt megelevenedett számukra a magyar történelem, de földrajzi, biológiai és képzőművészeti ismereteiket is bővítették, és jó hangulatban, igazi jó közösségként járták be az egykor magyar vidéket. Az utazást követően június 13-án került sor a Nemzeti összetartozás napi megemlékezésre, melynek keretében az utazó hetedikesek mutatták be a látottakat felső tagozatos évfolyamtársaiknak, prezentációkkal, előadásokkal, kvízzel és rejtvénnyel, valamint eredeti szlovák Kofola kóstolással színesítve.

Köszönet Vinczéné Warvasovszky Orsolya kolléganőnknek a kirándulás megszervezéséért!

2025-06-29